Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Arama motorlarının İşletmenize katkısı

Bu yazımda, arama motorlarının işletmenize nasıl katkısı olduğunu ve işletmenizin pazarlaması için harika bir şey olduğundan bahsedeceğim.

Günümüzde Google, Yandex, Bing, Yahoo! gibi arama motorları harika işler başarıyorlar. Bu arama motorları, olağanüstü derecede gelişmiş yazılımlar sayesinde web sitelerinin içerisinden kelimeleri ayıklar.

İlk arama motoru olarak bilinen Archie ise sadece dosya adını yani web sitesi alan adına erişim imkanı sağlıyordu.

Tüm arama motorları aynı amaç doğrultusunda çalışmaktadır. Kullanıcı bulmak istediği anahtar kelimeyi yazar, arama motoru kelimeyi web sitelerinde tarar ve aramayı yapan kişiye sonuçları gösterir.

Amaçları, kullanıcıya mümkün olduğunca aramasıyla alakalı en iyi sonucu listelemektir. Sonuçlar sayfasında eskiden sadece web siteleri listelense de günümüzde yerel işletme listeleri, alışveriş ilanları, haritalar, reklamlar ve daha bir çok şeye rastlıyoruz.

İşletmenize katkısı ne durumda?

Örneğin Balat’ta 3. dalga bir kahve dükkanına sahipsiniz. Kullanıcı, kahve dükkanı Balat diye arama yaptığında arama sonuçlarında listelenmeniz işletmeniz açısından harika bir fırsattır.

Ya da verdiğiniz hizmeti insanlar aradığında karşılarına çıkmayı istersiniz.

Arama yapan kullanıcı o anda aslında potansiyel bir müşterinizdir. Bu kişiyi kaybetmek istemezsiniz değil mi?

İşletmenizin arama motorlarındaki olan konumu bu yüzden çok önemlidir. Arama ağının dijital pazarlama stratejileri açısından çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Aynı zamanda işletmenizi sosyal medya, e-posta ile pazarlama veya görüntülü reklamcılık gibi yöntemlerle de pazarlamayı unutmayın.

Özet olarak, arama motorları işletmenize yeni müşteriler bulabileceğiniz eşsiz bir limandır.

Post a Comment