Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Arama motorlarına reklam vermek

Ücretli arama motoru reklamcılığı diğer adıyla SEM (Search Engine Marketing), belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin ödediğiniz tutar karşılığında arama motoru kullanıcılarının karşısına doğrudan çıkmanızı sağlar. Arama motorlarının kasasını dolduran en büyük gelir kaynağı da tam olarak budur.

2012 yılında ABD’de ücretli arama sonuçlarından şirketlerin elde ettiği gelir 16.9 milyar dolar olarak belirlendi. Bu rakam 2012 yılındaki tüm online reklamcılık harcamalarının %46’sına denk geliyordu.

Ücretli arama pazarlamasının ne gibi avantajları vardır?

  • SEO yoluyla web sitenizi üst sırala taşımak ayları bulsa da, ücretli arama motoru reklamları sayesinde hedef kitlenizin karşısına anında çıkarabilirsiniz.
  • Web sitenize yeni ziyaretçiler çekmek, İnternet satışlarını artırmak, telefonla aranmak veya müşterileri kalıcı hale getirmek gibi amaçlar için kullanabilirsiniz.
  • Etkili anahtar kelime seçimleri ile potansiyel müşterilerinizi sitenize çekersiniz.

Anahtar sözcüklerinizi seçerken iyi düşünün

Anahtar kelimelerinizi seçerken rekabet düzeyini kontrol etmenizde fayda var.
Örneğin yerel bir kahve dükkanı işletmecisi iseniz kahve kelimesine tıklama başına 3.46₺ ödemek yerine kahve dükkanı kelimesine 1.89₺ ödemeniz daha avantajlı olacaktır.

Son olarak, ücretli arama motoru pazarlaması işletmelerin üzerinde durması gereken bir konu olduğu hatırlatmak istiyorum. İşletmenizin dijital dünyada değer kazanmasını istiyorsanız bu alanı iyi kullanmalısınız.

Post a Comment