Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Kapsamlı bir Dijital Pazarlama Stratejisi nasıl oluşturulur?

Dijital Pazarlama stratejisi, çevrimiçi dünyada pazarlamayı kullanarak hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak bir eylem dizisidir. “Strateji” diye belirtmem gözünüzü korkutmuş olmasın fakat etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak çok zor değildir.

Strateji kelimesi konusunda hala korkmuş gibi duruyorsanız daha basit bir tanımla; bir hedefe veya birden çok hedefe ulaşmak için bir eylem planı diyelim. Buna bir örnek olarak, web siteniz üzerinden %25 daha fazla potansiyel müşteri kazandırmayı verebilirim.

Kapsamlı bir Dijital Pazarlama Stratejisi nasıl oluşturulur?

1- Hedef Kitlenizi belirleyin.

Bir pazarlama stratejisi için (çevrimiçi veya çevrimdışı) pazarlama yaptığınız kişileri bilmeniz temel kuraldır. En iyi dijital pazarlama stratejileri için ayrıntılı hedef kitle raporu oluşturun. Hedef kitlenize uygun olarak gördüğünüz kişileri müşterilere dönüştürmek hedef kitlenizin dışında kalanlara göre daha kolay olacaktır. Kitleniz hakkında varsayımlarda bulunmak pazarlama stratejilerinizin yanlış yönde ilerlemesine neden olabileceğinden dolayı, bu bilgilerin mümkün olduğunca gerçek verilere dayandırılması gerektiğini asla unutmayın.

2- Hedeflerinizi ve ihtiyaç duyacağınız dijital pazarlama araçlarını belirleyin.

Strateji oluşturmaktaki hedeflerinizi belirleyin ve bu hedeflerin başarı durumunu öğrenmek için dijital pazarlama araçlarından faydalanın. Örneğin hedefiniz, web sitesi ziyaretçilerinizin %40 artması ise bu doğrultuda çalışmalar yapın.

3) Dijital pazarlama kanallarınızı değerlendirin.

Hali hazırda aktif dijital pazarlama kanallarınızda ki durumu inceleyin (web sitesi, sosyal medya hesapları, blog buna örnek). Kullanıcılarınızın müşteriye dönüşmesi için işinizle ilgili onları etkileyebilecek paylaşımlar yapmayı unutmayın.

Paylaştığınız gönderiler ve bunların etkileşimlerini izleyin.  Mevcutta olan içeriklerinizin bir listesini yapın ve her bir öğeyi hedeflerinizle ilişkili olarak en iyi performansa göre sıralayın. Bu yöntem ile gelecekteki gönderilerinizi planlarken nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Stratejilerinizi güncel tutun

Strateji, bir dönem boyunca hedefinize ulaşmak için atacağınız adımları haritalandırmaktır. Stratejinizi uygularken dönem şartlarına göre güncelleyerek olumlu sonuçlar almanızı sağlayabilirsiniz.

Bu yazıyı Timothy Ferriss’in bir sözü ile bitirmek istiyorum.

“Unutma, sıkılmak düşmanındır, başarısızlık değil.”

Post a Comment