Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Facebook’ta reklam verme kılavuzu

2 milyarın üstünde kullanıcı sayısı ile Dünya’nın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’ta reklam vermek potansiyel müşterilerinize ulaşmak için önemli ve etkili bir kanaldır.

Örneğin, internet sitenizi daha çok insanın ziyaret etmesini (tıklama) istiyorsanız bu amaç doğrultusunda bir kampanya oluşturabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz hedeflere yönelik oluşturacağınız reklam kampanyaları, hedef kitlenize ulaşmanız için yardımcı olacaktır.

Facebook Reklam Kılavuzu

Kontrol listesi

Reklam verme amacınızı belirleyin

Çoğu kişi daha fazla sayfa beğenisi almak, internet sitelerine ziyaretçi çekmek veya yerel işletmelerine daha fazla müşteri çekmeyi hedefleyerek reklam verirler.
Reklam verme amacınızı belirleyerek Facebook reklamlarını oluşturmanın ilk adımını gerçekleştirin.

Reklam formatınızı seçin

Facebook’ta oluşturacağınız tüm reklamların görsel ve metni vardır. Buna reklam kreatifi diyoruz. Reklam verme amacınıza göre reklamınızın tavsiye edilen boyut ve karakter sayısı değişiklik gösterir.

Hedef kitlenizi girin

Demografik bilgiler, ilgi alanları veya müşteri e-posta listesi gibi birçok hedef kitle belirleme seçenekleri vardır. Hedef kitle seçimi çok önemlidir çünkü kimse reklamlarının alakasız kişilere gösterilmesini istemez değil mi? Ayrıca hedef kitlenizi kaydederek daha sonra oluşturacağınız reklam kampanyalarına tek tıkla ekleyebilirsiniz.

Reklam alanınızı seçin

Son olarak reklam alanınızı seçin. Reklamlarınızı birkaç tıkla 4 farklı yerde yayınlayabiliyorsunuz. Facebook, Instagram, Audience Network ve Messenger mobil ve site reklam alanlarının hepsinde aynı anda yayınlayabilirsiniz.

Facebook’a dair birkaç önemli bilgi

  • Facebook’u her ay 1,8 milyarı aşkın insan kullanıyor.
  • ABD’de mobilde harcanan her 5 dakikadan 1’i Facebook veya Instagram’da geçiriliyor.
  • Instagram’ı her ay 500 milyon insan kullanıyor.

David Ogilvy’in “Eğer temelinde büyük fikir yoksa, reklamınız gece karanlığındaki bir gemi gibi geçip gider.” Sözünde dediği gibi etkili bir reklam kampanyası yayınlamıyorsanız sadece Facebook’a para kazandırmış olursunuz. Reklamlarınızın marka kimliğine olumlu dönüşler sağlaması dileğiyle.

Post a Comment