Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Sahte tıklamaların nasıl önüne geçilir?

Herkese merhaba, bu yazımda size dünyada en çok Türkiye’de gerçekleşen rakiplerin web sitesine kasten yapılan manuel, bot ve yazılım tıklamalarından ve çözümlerinden bahsedeceğim.

Geçersiz tıklamalar, Google reklam kurallarına aykırı kabul ettiği tıklamalara deniyor.

Geçersiz tıklama örnekleri nelerdir?

Hiçbir değeri olmayan tıklamalar
Rakibinin reklam maliyetini artırmak için yapılan manuel tıklamalar
Reklam yayını yapan web sitesi sahiplerinin kârlarını artırmayı amaçlayan manuel tıklamalar (Google Adsense)
Bir reklamverenin tıklama oranını (TO) suni şekilde düşürmeyi amaçlayan gösterimler
Robotlar ve yazılımlarla yapılan tıklamalar
Bir kişinin aynı reklama birden fazla tıklaması

Reklama yapılan tıklamaların her biri aslında sistem tarafından inceleniyor fakat maalesef sistem her zaman bunun önüne geçemiyor. Sistemin algıladığı geçersiz tıklamaları raporlar aracılığı ile görebilirsiniz.

Peki biz bu kötü niyetli davranışların önüne geçmemiz için neler yapabiliriz?

Geçersiz trafiği izleme

Hesabınızdaki geçersiz etkileşimler konusunda endişeleniyorsanız, hesabınızın etkinliğini izlemek için yapabileceğiniz birtakım işlemler bulunmaktadır.

 • Hesap istatistiklerinizdeki geçersiz etkileşimleri takip edin: Yukarıdaki bölümde açıklandığı şekilde, hesabınızdaki geçersiz etkileşimlerin sayısını ve yüzdesini görmek için geçersiz etkileşim veri sütunlarını kampanya istatistikleri tablonuza ekleyin. Bu etkileşimler karşılığında sizden ücret alınmadığını, dolayısıyla bunların hesap istatistiklerinizi etkilemediğini unutmayın.
 • Hesabınızı optimize edin: Geçersiz etkinliğe karşı ilk savunma hattınızı oluşturmak için hesabınızı optimize edin. Bu sayede reklamlarınız yalnızca en çok hedeflenen tıklamaları ve gösterimleri alır. Dönüşüm oranının başarılı reklamcılığın en iyi göstergelerinden biri olduğunu unutmayın. Ayrıca, hesabınızdaki düşük dönüşüm alanlarının tespit edilmesi ve düzeltilmesi de potansiyel geçersiz etkinlik alanlarının belirlenmesine yardımcı olur.
 • Google Analytics ile hesabınızı izleyin: Google Analytics, dönüşüm oranı, ziyaretçi davranışı ve kampanya performansı dahil olmak üzere, Google Ads hesabınızın çeşitli yönlerini izlemenize olanak tanıyan ücretsiz bir araçtır. Google Analytics, reklamlarınızın aldığı trafiği hassaslaştırmak için kullanabileceğiniz raporlar sunmaktadır. Anahtar kelimelerinizin performansını izlemek için otomatik etiketlemeyi de kullanabilirsiniz.
 • Görüntülü Reklam Ağı’ndaki dönüşüm oranlarını izleyin: Görüntülü Reklam Ağı’na dahil olan kampanyalar için, reklamlarınızın Görüntülü Reklam Ağı sitelerindeki dönüşüm oranlarını izlemek üzere yerleşim raporunu kullanın. Görüntülü Reklam Ağı’ndan gelen tıklamaların Google veya Arama Ağı’ndan gelen tıklamalar kadar iyi dönüşüm sağlamadığını fark ederseniz, Görüntülü Reklam Ağı tekliflerinizi düşürebilirsiniz. Belirli bir Görüntülü Reklam Ağı sitesinin yeterli dönüşüm sağlamadığını fark ettiğiniz zaman, o siteyi kampanyanızdan hariç tutabilirsiniz.

 

Düşük dönüşüm oranları

Dönüşüm oranının düşük olması, her zaman geçersiz etkileşim aldığınız anlamına gelmez. Trafik yüksek olmasına rağmen çok fazla satış gerçekleşmemesine neden olan birçok farklı faktör olabilir. Aşağıda, dönüşüm oranlarının düşük olmasının yaygın nedenlerinden ve çözüm yollarından bazılarını görebilirsiniz:

 • Pazar koşulları, kullanıcı davranışı ve web içeriğindeki değişiklikler, kampanyanızın performansını etkileyebilir. Reklamverenlerden bazıları, sektörlerindeki İnternet reklamcılığı pazarında rekabet arttıkça daha düşük bir yatırım getirisi (YG) elde etmektedir. Her bir anahtar kelimenizin ve reklamınızın YG’sini yakından izlemenizi ve tekliflerinizi, işletmeniz için uygun olan bütçe dahilinde buna göre belirlemenizi öneririz. Stratejik tekliflerin, YG’nizi en üst düzeye nasıl çıkarabileceğini öğrenin.
 • Gezilmesi zor olan siteler, potansiyel müşterilerin siteden ayrılmasına neden olabilir. Sitenizin genel tasarımını, düzenini ve işlevselliğini değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Google Analytics ile, ziyaretçilerin web sitenizden genellikle satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce belirli bir noktada ayrılıp ayrılmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Anahtar kelimeleriniz ve reklam metniniz yeterince belirgin olmayabilir. Genel anahtar kelimeler ve reklam metinleri kullanırsanız, ziyaretçiler sitenize sizde olmayan bir ürünü bulma beklentisiyle gelebilir. Hedefi iyi belirlenmiş anahtar kelimeler ve reklam metinleri, reklamlarınızın yalnızca sunduğunuz ürün veya hizmetle ilgilenen müşterilere gösterilmesini sağlar.
 • Kampanyanız Görüntülü Reklam Ağı için optimize edilmemiş olabilir: Kampanyanız Görüntülü Reklam Ağı kapsamındaysa ve optimize edilmemişse, reklamlarınız, reklamını yaptığınız ürün veya hizmetlerle alakasız Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde yayınlanabilir. Reklamlarınız ziyaretçilerin o sırada göz atmakta olduğu siteyle alakalıysa, kullanıcıların web sitenizden ürün veya hizmet satın alma olasılığı daha yüksektir. En iyi sonuçları elde etmek için, reklam gruplarınızın her birinde yalnızca tek bir ürüne veya hizmete yoğunlaşmış, kısa, belirgin bir anahtar kelime listesi bulunması önemlidir.

Aynı IP adresinden gelen birden fazla tıklama

Aynı IP adresinden gelen birden fazla tıklama mutlaka geçersiz etkinlik sayılmaz. Bunun için birkaç olası neden vardır:

 • Geri dönüş ziyaretleri: Bireyler, alışverişleri sırasında karşılaştırma yaparken veya daha fazla bilgi almak amacıyla sitenize dönerken reklamınızı bir kereden fazla tıklayabilir.
 • Paylaşılan IP adresleri: Tek bir kaynaktan gelen birden fazla tıklama, İnternet Servis Sağlayıcının (İSS) birden çok kullanıcıya aynı IP adresini atamış olmasından kaynaklanabilir. Bazı İSS’ler çok sayıda kullanıcıya, nispeten az sayıda, paylaşılan, dönüşümlü IP adresleri dağıtır. Bunun sonucunda birden çok kullanıcı, sitenize aynı IP adresinden erişebilir ve tek bir ziyaretçinin tekrar tekrar tıklama yaptığı izlenimi oluşabilir.
 • Web sunucusu günlükleri: Sitenizin web sunucusu günlükleri, yalnızca bir reklamı tıkladıktan sonra gelenlere değil, sitenize gelen tüm ziyaretçilere ait veriler içerir. Sitenize reklamınız aracılığıyla gelenlere değil, Google arama sonuçları üzerinden ulaşmış olan ziyaretçilere ait “Google.com” yönlendirmeleri görebilirsiniz. Hesabınızın yalnızca reklamlarınızın aldığı tıklamalar için borçlandırıldığından emin olabilirsiniz.
 • Üçüncü taraf yazılımları: Bazı raporlama yazılımlarının, ziyaretçiler web sitenizde gezinirken sayfalar arasında gerçekleşen geçişleri tıklama olarak kaydettiğini fark ettik. Sonuç olarak, tek bir ziyaretçiden kısa sürede çok sayıda tıklama almışsınız gibi görünebilir. Google Ads tıklamalarını diğerlerinden ayırarak daha doğru bir şekilde izlemek için otomatik etiketlemeyi kullanmanızı öneririz.

Geçersiz tıklamalar ile ilgili şikayet formuna ulaşmak için tıklayın.

Reklamlarınızdan daha fazla dönüşüm elde etmek istiyorsanız bana ulaşın.

Post a Comment