Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Hemen Çıkma Oranı nasıl düşürülür?

İnternet sitenizin kullanıcılar tarafından benimsendiğini en iyi Hemen Çıkma Oranı ile anlarız. Sitenizin arama performansını artırmak için uğraşıyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri hemen çıkma oranını azaltmaktır.

Başka bir cümleyle bu durumu şu şekilde anlatabilirim.
İnternet sitenizde belirlemiş olduğunuz strateji kullanıcıların ilgisini çekmiyor ve internet sitenizden verim alamadıkları için sitenizi terk ediyorlar.

Özellikle ana sayfanızda yüksek bir hemen çıkma oranı görmeye başlıyorsanız, sitenizin içerik pazarlama stratejisini tekrar gözden geçirmeli ve web sitenizi yeniden tasarlamalısınız.

Hemen çıkma oranını azaltarak, web sitenizden daha fazla dönüşüm alırsınız. Oranı düşürmek için peki neler yapmak gerekiyor?

1 — İçeriğinizi daha okunabilir hale getirin

Kullanıcılarınızın internet sitenizi terk etmesinin sebeplerinden birisi içeriğinizin okunabilirliğinin yetersiz olması  olabilir. Kullandığınız terimlerden tutunda cümle yapısına kadar daha okunabilir olabilecek şekilde gözden geçirin. Bu konu ile ilgili blog yazısı nasıl yazılır yazıma göz atabilirsiniz.

2 — Reklamlarınızı iyi optimize edin

Kullanıcıların %70’i kendiliğinden açılan Pop-Up reklamların can sıkıcı olduğunu söylüyor. Pazarlamacıların etkili olduğunu düşündüğü Pop-Up pencereler aslında kullanıcılar için markadan soğuma sebebi olabilir. Aklınıza X (Kapat) Düğmesi bulunmayan bir Pop-Up getirdiğinizi düşünün, surat ifadenizin değiştiğini tahmin edebiliyorum.

3 — Güncel olun

Araştırmalar, trendleri takip eden taze yazıların kullanıcılar tarafından daha ilgi çekici olduğunu söylüyor.

4 — Doğru anahtar kelimeler girin

İçeriklerinize anahtar kelimeler girerken sırf ziyaretçi çekebilmek için değil gerçekten konuyu anlatan kelimeler girin. Kullanıcılar yanıltıcı bir anahtar kelimeyle karşılaştığında hemen çıkacaktır.

5 — Özgün içerikler oluşturun

İçeriğinizi özgün bir dille yazın. Yazacağınız konuyu sizden daha önce yazanlar mutlaka vardır fakat özgün ve etkileyici bir dil kullanarak diğerlerinden ayrılın.

6 — Sayfa yüklenme hızını yükseltin

Kullanıcılar için web sitesi hızı ne kadar önemli? Günümüzde internet kullanıcıları bir web sitesinin yüklenme hızının maksimum 3 saniye kadar olmasını bekliyorlar. Tüketiciler 3 saniyeden daha uzun süre açılan bir web siteniz varsa beklemeyip rakiplerinize gidecektir.

Eğer sayfalarınız 3 saniyeden daha uzun sürede yükleniyorsa bu sadece Hemen Çıkma Oranını yükseltmez aynı zamanda arama motorlarındaki sıralamanızı da geriye çeker.

7 — Mobil görünüme önem verin

Mobil görünüme sahip olmayan internet sitelerinin Google tarafından sevilmediğini daha önceki yazılarımda söylemiştim. İnternet sitelerine giriş oranlarının %40’ından fazlası mobil cihazlardan gelmekte. Çıkış oranlarını düşürmek ve mobilden gelecek müşterileri kaybetmemek için web sitemizi mobil görünüme kavuşturmanın çok önemli olduğunu unutmamalıyız.

Çıkış oranlarında düşüş göreceğiniz günlere…

Comments

  • Hasan Bey

    Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür konusu içerisinde okuduğum en iyi içerik teşekkürler. samedbaranli.com

    Mart 6, 2018
    reply

Post a Comment