Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

HTTPS’nin SEO’daki önemi

Google, Web Uzmanları Merkezi Blog’undan 06 Ağustos Çarşamba, 2014’te HTTPS’nin bir sıralama sinyali olacağını açıklayan bir metin yayınlamıştı.

Bugün web sitenizde HTTPS’yi aktif hale getirdiğiniz zaman sıralamanızda çok fazla bir değişiklik olmayacak. Fakat kullanıcıların HTTPS bilincinin artması ve müşterilerinizin güvenini kazanmak için önümüzdeki yıla kadar geçmiş olmanızda fayda var.

Sitenizde bir HTTPS bağlantısı olmadığı zaman yada HTTPS sitenizde HTTP yoluyla veri gönderildiğinde bazı tarayıcılar artık “Güvenli değil” iletisi gösteriyor. Müşterileri korkutmak çok kolay. Bir alışveriş sitesi veya bilgilerin girildiği bir internet sitesinde “Güvenli değil” uyarısıyla karşılaşmak herhalde kimsenin hoşuna gitmez.

HTTPS nedir?

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure)  kullanıcının bilgisayarıyla internet sitesi arasındaki verilerin bütünlüğünü ve gizliliğini koruyan bir internet iletişim protokolüdür. 

Kullanıcılar, bir web sitesini kullanırken güvenli ve özel bir çevrimiçi deneyim beklemektedir. Sitenizdeki içeriğe bakılmaksızın, kullanıcılarınızın web sitenize olan bağlantısını korumak için HTTPS’yi kabul etmeniz gerekir.

HTTPS’ye geçiş yapın

Birkaç yıl öncesinde HTTPS’e geçmek büyük bir olaydı. Bazı büyük siteler bunu yapmak için yıllarca beklemek zorunda oldular, çünkü hız problemleri ve maliyet / fayda gibi birkaç zorlukla karşı karşıyaydılar. Günümüzde hala kolay olmadığı halde yönetilebilir durumda. Geçiş planınızda, işlem sırasında herhangi bir şeyi unutmamak için bir kontrol listesi oluşturduğunuzdan emin olun.

Post a Comment