Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

İçerik Pazarlama

Kaliteli bir içerik oluşturmak zaman alıcı. Doğal olarak mümkün olduğunca daha fazla kişiye ulaşmak isteriz. Bu yazımda içerik pazarlaması ile ilgili önemli notlara değineceğim.

Çoğu Blogger, Yazar, Hesap Yöneticisi ve daha saymadığım diğer unvanlar içerikleri yazmaya ayırdığı vakit kadar tanıtmaya da özen göstermeli. İnternet kullanıcılarının sürekli online olduğunu bildiğimiz bir dünyada daha geniş kitlelere ulaşmak için doğru adımlar atmalıyız. Terzi Ürünleri ve Hobi Malzemeleri satan Bermal’in yeni ve kullanışlı modelleri üretime almadan önceki tasarım süresini ve üretim bandını düşünün. Tüm bu süreç sonrasında ürünün hedef kitlesi tarafından olabildiğince daha fazla görülmesini istiyor. İşte içerik pazarlaması tam bu noktada yardımcı oluyor. Bermal için içerik tanıtım stratejisinin anahtarı, hedef kitlesinin zamanlarını harcadıkları internet sitesini bilmektir. Hedef kitlesi, Instagram’da mı, Twitter’da mı, Facebook’ta mı yoksa Arama motorlarında mı? Yada müşterileri potansiyeli olabilecek kişiler şuan Youtube’da video izliyor olabilir. Sürekli dile getirdiğim bir şeyi tekrar söylemek istiyorum, “müşterinizi tanıyın”. Hedef kitlenizin nasıl içerik tükettiğini anladığınız zaman doğru pazarlama stratejisi belirlemeniz kolaylaşacaktır. Bir tanıtım planı oluşturmadan önce tanıtım kanallarını değerlendirmeden başlayın. Bermal için alternatif tanıtım kanalları demek, e-ticaret sitesi, web sitesi Blog’u ve sosyal medya profil kanallarıdır. Alternatif kanallar üzerinden içerik tanıtımına başlamak, iyi bir başlangıç noktası ve bu kanalların düşük maaliyetli olması önemli bir değerdir.

Örneğin Bermal’in içeriklerini başka bir terzi ürünleri ya da hobi malzemeleri bloggerı gibi üçüncü taraflara ait olan herhangi bir kanal ise kazanılan kanaldır. Kazanılan kanallar, içerik erişimini artırmada faydalı olabilir.

Bir diğer pazarlama kanalı ise “ücretli kanal”. Karşılığında ödeme yaptığınız tanıtımlar bu kanal içerisine girer. Hedefler ve belirli bir bütçe karşılığında hedeflediğiniz kitleye ulaşmanızı sağlar. 

İçeriklerinizi hangi kanallar yoluyla pazarlayabileceğinizi belirledikten sonra bir içerik takvimi oluşturup başlayın.

İçerik pazarlamanızın hedefleriniz doğrultusunda gelişmesini dilerim.

Post a Comment