Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Meta Açıklaması nasıl oluşturulur?

Meta açıklaması arama motorlarına ve kullanıcılara sayfanın içeriği hakkında bilgi veren 155 kelimeden oluşan bir snipettir. Arama motorları meta açıklamaları arama sonuçları sayfasında kullanıcıya gösterdiği için meta açıklama SEO açısından oldukça önemlidir.

Meta açıklama HTML kodu aşağıdaki gibidir. Eğer web sitenizde veya yazılarınızda meta kodu yoksa aşağıdaki kodu ekleyin.

<meta name= “description” content= “Bir sayfanın açıklaması, genellikle bir veya iki cümle. “/>

Meta açıklamanın amacı, Google’da arama yapan kullanıcının sitenize tıklamasını sağlamaktır. Yani meta açıklamaları arama motorlarından internet sitenize trafik çekmek için vardır.

Arama motorları, meta açıklamalarının doğrudan sıralama için katkısının olmadığını bildiriyor. Yani arama motoru algoritmaları için pek bir önemi yok. Fakat sıralamanızı belirleyen en önemli şey Tıklama Oranı (TO).  Ne kadar kişi arama sonucunda sitenizin bağlantınıza tıklarsa Google ve diğer arama motorları sizi iyi bir sonuç olarak görüyor ve buna bağlı olarak sizi üst sıralara taşıyor. İşte bu yüzden meta açıklaması SEO için oldukça önemli bir maddedir.

Örneğin, bir araba yedek parça satışı yaptığınız e-ticaret siteniz varsa genellikle müşterileriniz marka ve model yılı gibi detaylar ile arama yapmaktadırlar. Sitenize bu kullanıcıları çekmek için yapmanız gereken şey içerik hakkında önemli detayları (marka, ürün model numarası) meta açıklama kısmında belirtmeniz olmalı.

Bu yazımın sonunda şunu sorgulamanızı istiyorum: Ben bir kullanıcı olsam, meta açıklamada neye dikkat ederdim?

Herkese 2019’da bol ziyaretçi ve olumlu dönüş dolu bir yıl dilerim:) 

Alakalı yazılar

Post a Comment