Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Mobil SEO

Web sitenizin mobil arama sonuçlarında ön sıralarda çıktığından emin misiniz? Bu yazımda size bu konuda bazı ipuçları vereceğim.

Tüm cihazlar ve boyutlarda ekrana uygun bir web sitesi oluşturmak artık bir ihtiyaç.

Mobil web sitesi oluştururken nelere dikkat etmeli?

 1. Duyarlı web tasarımı
  Tüm cihazlarda (masaüstü, mobil, tablet) farklı bir web sitesi sürümünden bağımsız bir şekilde aynı kod ve aynı URL adresi ile yayınlanır. Fakat kullanıcının ekran boyutuna göre görüntüyü optimize eder. Buna “duyarlı” web sitesi deriz. Duyarlı web sitesi tasarımı, Google’ın önemsediği bir konudur.
 2. Dinamik sunum
  Cihazdan ve tarayıcıdan bağımsız olarak aynı URL üzerinde çalışır. Sunucuda kullanıcının tarayıcısı ile ilgili bulunan bilgilere dayanarak farklı cihaz türleri için farklı HTML sürümü oluşturur.
 3. Ayrı URL adresleri
  Her bir cihaza ayrı URL’lerden oluşan farklı kod sunar. Bu yapılandırma ile, kullanıcının cihazını tespit etmeye çalışır ve sonra kullanıcıyı, Vary HTTP üst bilgisi ile HTTP yönlendiricileri kullanarak uygun sayfaya yönlendirir.

Mobil sürümde olması gereken temel noktalar

Arama motorlarının web sitenizi kolay anlayabilmesini sağlayın. Böylece arama motorları, arama sonuçlarında içeriğinizi, arama yapanlara doğru olarak sunabilir.

 • İçeriklerinizi okunabilir bir şekilde oluşturun.

Arama motorlarının sitenizdeki içeriği rahatlıkla okuyabileceği bir sayfa sunun. Arama motoru botları Flash bir web sitesini kolay okuyamayabilir. Aynı şekilde JavaScript, Java ve resimler gibi kaynaklara erişemediği takdirde web sitenizin mobil uyumlu olduğu tespit edilmeyebilir ve mobil aramalarda ön sıralarda yerinizi alamazsınız.

 • Mobil kullanıcılarınızı üzebilecek hatalardan uzak durun.

Örneğin içerik veya sayfalarınızda Flash video kullanımından uzak durun. Tarayıcılar veya cihazlar desteklemeyebilir ve olumsuz bir deneyime sebep olabilir.

Kullanıcısına iyi bir arama sonucu deneyimi yaşatmayan web sitelerinin sıralaması düşürebiliyor veya bu sitelerde mobil arama sonuçlarında bir uyarıyla damgalanabilir.

 

Post a Comment