Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Müşterinin ürün ve hizmet geliştirmeye olan katkısı

Günümüz şartları gereği şirketlerin pazarlamaya daha fazla önem vermesi gerekiyor. Müşterilerinize doğru mesajlar sunuyor musunuz? Yoksa hala aynı müşteri dönüşleri mi bekliyorsunuz? Bu yazımda işletmelerin kendilerini sorgulamalarına yönelik bir takım şeylerden bahsedeceğim.

Neredeyse her sektörde rekabetin hızla arttığı günümüz şartlarında müşteriler artık benzer ürünleri tüketmek istemiyor. Artık standart sunum kelimeleri haline gelen “yüksek kalite” veya “kolay kullanım” gibi kelimeler eskisi gibi çok cazip değil. Bunun yerine farklı ve ilginç ürünler müşteriler tarafından daha çok dikkat çekici bulunuyor. Burada ise konu siz işletme yetkililerine geliyor. Ürününüzde müşteri farklı olarak ne bekler? Bu boşluğu kapatın.

Müşteriyi anlamanın en iyi yolu: Onları dinlemek.

Müşterilerin ürününüzde veya hizmetinizde farklı olarak ne görmek istediklerini öğrenmenin en önemli yolu, bu soruyu onlara sormak.

Müşterilerinizi daha iyi tanımak adına ürünleriniz hakkında anketler düzenleyerek onlara sunacağınız yeni ürünleri belirleyebilirsiniz.

Ayrıca müşterilerinizi sizi değerlendirmeleri için fırsat tanıyın. Böylelikle eksik yönlerinizin farkına varıp, kalitenizi geliştirmeye yönelik adımlar atabilirsiniz.

 

Post a Comment