Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

SEM’de nasıl başarılı olunur?

İnternette kullanıcıların yaptıkları arama sonuçlarında doğrudan ürün veya hizmetinizi tanıtmanın yolunun SEM’den (Arama Motoru Reklamları) geçtiğini artık hepiniz biliyorsunuzdur. Peki sistem nasıl çalışıyor?

Arama motoru reklamlarında (Google Ads eski adıyla Google Adwords) sistem açık artırma usülüyle ilerlemektedir. Örneğin, Ankara’da bir Çilingir işletmecisisiniz. Ankara Çilingir yazarak kelimenizi Google’da aratın ve sonuç sayfasını inceleyin.

Sayfanın tam ortasında görmüş olduğunuz listelemeler organik diye adlandırdığımız ücretsiz listelemelerdir. Yukarıda, sağda ve en altta ise ücretli reklamları görürsünüz. Reklamverenler yani sizler bu alanlarda reklamlarınızı yayınlayabilmek için rakiplerinizle açık artırmaya girersiniz.

Kullanıcılar ankara çilingir hizmeti diye aradıklarında karşılarına çıkan reklamlar ise açık artırmanın sonucu olmuş oluyor. Aynı kelimeye verilen teklifin oranına göre sıralama ise değişiyor.Reklamlarda başarılı sonuçlara ulaşmak için en önemli diğer nokta ise Alaka Düzeyi Puanı’dır (Kalite Puanı). SEM performansınızı iyileştirmek istiyorsanız reklam kampanyalarınızı iyi optimize etmeniz gerekiyor.

Bir tıklama için ödemek istediğiniz maksimum maliyet (TBM) ile Kalite Puanı açık artırma performansınızda doğrudan etkilidir.

Şimdi iki farklı çilingir üzerinden örnek oluşturalım:
Ali’nin teklifi 3 lira ancak kalite puanı 10 üzerinden 4. Erhan’ın teklifi ise 2 lira ve alaka düzeyi puanı 10 üzerinden 10. Bu rakamları hesapladığımız zaman, Ali’nin açık artırma puanı 12’dir. Erhan’ın ise 20’dir. Peki bu rakamlar ne işe yarıyor? Erhan’nın teklifi Ali’den bir lira daha düşük olmasına rağmen daha yüksek açık artırma puanı sayesinde sonuçlar sayfasında daha yüksek bir konumda görünür.

Normal hayatta olduğu gibi SEM’de para her şeyin kapısını açamıyor. Eğer reklamınız alakalı değil ve kalite puanınız düşükse daha yüksek maliyetler elde edersiniz.

Reklamlarınızdan daha yüksek performans almak için bana ulaşın.

Post a Comment