Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Trafik düşüşü nasıl analiz edilmeli?

Bebeğiniz gibi baktığınız web sitenizin son durumunu öğrenmek için Analiz istatistiklerine bakmak istediniz. Sitenizin trafiğinde aniden ve ciddi bir düşüş olduğunu görüyorsunuz. Hemen neler yapmak gerektiğine bir bakalım.

İlk olarak boş bir not sayfası açın ve kontrol etmeniz gerekenleri not edin. Bu notlar neleri yapıp neleri yapmadığınız konusunda size yardımcı olacaktır

Tarih aralığını kontrol edin.

Bazen bu aralık eski baktığınız tarihte sabit kalabiliyor. Bu tarihi güncellemeyi unutmayın.

IT ile iletişime geçin.

Bu kimisi için gereksiz gelebiliyor. Fakat önemli bir trafiğe sahip bir internet sitesine sahipseniz bir anda ciddi trafik kaybı düşündürücüdür. Belki internet sitenize erişim bir süreliğine sunucudan kaynaklanan bir hatadan dolayı durmuş veya yavaşlamış olabilir. Seçtiğiniz tarih aralığında herhangi bir sunucu probleminin veya güncellemenin olup olmadığını hosting sağlayıcınıza sorun.

Trafik kaynaklarınızı detaylı inceleyin.

Kullanıcılarınızın hangi kaynaktan geldiğini kontrol edin. Hangi kaynakta düşüş olduğunu anlamanın en iyi yolu geçmiş tarihlerdeki sonuçlarla kıyaslamaktır.

Sonuç:

Tüm bu yaptıklarınız sonucunda sorunu hala çözemiyorsanız maalesef sorun sistem hatası değil, sitenizin popülaritesini kaybetmesinden kaynaklanıyor. Bunu bir kaç günlük aldığınız sonuçlar doğrultusunda söylediğimi düşünmeyin. Fakat sonuçlar bu şekilde olmaya devam ediyorsa sitenizde pazarlama ve seo çalışmalarına önem vermeniz gerekiyor.

Yeni yıl ile birlikte güzel değerler görmenizi diliyorum, iyi şanslar.

Post a Comment