Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Yıllara göre Reklam harcamaları rakamları

ABD’nin listenin en üstünde yer aldığı reklam endüstrisi her geçen gün hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Araştırmaktan ve yazmaktan en çok keyif aldığım konuların başında gelen bu sektör ile ilgili rakamlardan ve etkili bir reklamın ipuçlarından bahsedeceğim.

Bu grafik, 2014 ve 2015 yıllarına ait dünya genelindeki reklam harcamalarını ve 2020 yılına kadar tahmini rakamları ifade etmektedir. Araştırmalara göre 2018 yılında küresel bazda reklam harcamalarının 642 milyar ABD dolarını aşması bekleniyor. Bu rakamları etkileyen en önemli faktör Televizyon Reklamları. 2016 yılında televizyon reklamları harcamaların %35,5’ini oluşturarak pastanın en büyük dilimini aldı.

Dünyada reklama en fazla yatırım yapan ülke ise Amerika Birleşik Devletleri’dir (190,8 milyar USD reklam harcaması) ve bunu Çin ve Japonya takip ediyor.

Bir reklamı ne başarılı kılar?

  • Kitlenin dikkatini çekme,
  • Kitlenin harekete geçmesi için teşvik edebilme.

Dikkat çekici mesaj kriterleri nelerdir?

  • Kısa ve öz olmak,
  • Cesur olmak.

Aşağıda buna örnek olarak Baranli.net Express‘in görseli var. Etkili bir reklam için kitleyi çok fazla mesaja boğmadan konuyu anlatmak başarılı bir adımdır. Reklam kampanyalarınızda anlaşılır ve seviyeli bir dil ile mesajınızı verin.

 

Post a Comment